15 lutego wchodzą ważne zmiany w zasadach izolacji

Od 15 lutego zmieniają się obostrzenia. Tego dnia wchodzą nowe zasady dotyczące izolacji domowej i kwarantanny. Zgodnie z nowymi przepisami izolacja dla osób zakażonych zostanie skrócona.

Izolacja w lutym 2022. Od 15 lutego duże zmiany w obostrzeniach

Izolacja domowa jest odosobnieniem osoby, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem. Tym samym osoba objęta izolacją musi mieć pozytywny wynik testu na koronawirusa – wyjątkiem jest skierowanie do izolatorium albo poddanie hospitalizacji.

Przypomnijmy, każda osoba posiadająca skierowanie na wykonanie testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2 jest automatycznie kierowana na kwarantannę. Z kolei w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu kwarantanna zmienia się w izolację domową.

Czas trwania izolacji zmieni się od 15 lutego. Od tego dnia zostanie ona skrócona. Zamiast dotychczasowych 10 dni izolacja będzie trwać 7 dni.

Zmianie nie ulegają natomiast dotychczasowe zasady izolacji dla pracowników medycznych oraz mundurowych.

Najważniejsze zasady izolacji:

• 7 dni izolacji domowej dla wszystkich osób z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa,
  • 7 dni dla osób wykonujących zawód medyczny albo będących żołnierzami lub funkcjonariuszami.
  • 5 dni dla osób wykonujących zawód medyczny albo będących żołnierzami lub funkcjonariuszami, jeśli wynik testu jest negatywny pod warunkiem, że był wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie.

Od 15 lutego nowe zasady kwarantanny

15 lutego zmieniają się także zasady dotyczące kwarantanny dla osób mieszkających z osobą przebywającą na izolacji. Tym samym współdomownicy odbywają kwarantannę trwającą tyle samo, co izolacja zakażonego.

Nowe przepisy od 15 lutego:

• kwarantanna dla współdomowników wyłącznie w czasie izolacji członka rodziny,
  • 7 dni izolacji dla wszystkich,
  • reguły izolacji i kwarantanny dla medyków oraz służb mundurowych nie ulegają zmianom.

Oprócz tego, już od 11 lutego zmieniły się także inne zasady związane bezpośrednio z kwarantanną. Przede wszystkim zniesiono kwarantannę z kontaktu, a także skrócono kwarantannę wjazdową.

Od 11 lutego wprowadzono zmiany:

• 7 dni kwarantanny wjazdowej (tylko dla osób bez UCC),
  • Likwidacja kwarantanny z kontaktu.
  • Od 10 lutego osoby przebywające na kwarantannie z kontaktu otrzymały wiadomości SMS z Ministerstwa Zdrowia, które zdejmuję obowiązek takiej kwarantanny dla osób na niej przebywających.