19,5 mld zł z KPO pójdzie na ochronę zdrowia. Szpitale, POZ, cyfryzacja, kształcenie kadr

Komisja Europejska dała zielone światło dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - powiedziała w czwartek, 2 czerwca szefowa KE Ursula von der Leyen na konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Ile pieniędzy z KPO otrzyma ochrona zdrowia?

KPO. Pieniędze pod trzema warunkami
– Po bardzo dogłębnej ocenie Komisja Europejska dała zielone światło dla polskiego KPO – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na wspólnej konferencji z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim. – Te trzy zobowiązania, które zostały przekute w „kamienie milowe”, muszą być wypełnione zanim jakiekolwiek wypłaty zostaną dokonane – zaznaczyła szefowa KE,. Wyjaśniła, że jest to powiązane ze zobowiązaniem Polski do zapewnienia niezawisłości sądownictwa. – Po pierwsze obecna Izba Dyscyplinarna zostanie zniesiona i zastąpiona niezależnym, niezawisłym sądem. Po drugie reżim dyscyplinarny musi być zreformowany, po trzecie sędziowie, którzy ucierpieli w wyniku decyzji Izby Dyscyplinarnej, mają prawo, aby ich sprawa została zrewidowana – powiedziała Ursula von der Leyen. Krajowy Plan Odbudowy (KPO) składa się z pięciu części – jedną z nich jest „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia”. Jej budżet dotacyjny to 18,3 mld zł, a pożyczkowy – 1,23 mld zł – przekazało w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Inwestycje wspierające infrastrukturę podmiotów ochrony zdrowia
Wydatki z KPO będą przeznaczone, m.in. na nowy sprzęt dla szpitali, rozbudowę i modernizację uzdrowisk i szpitali, funkcjonowanie podstawowej opieki zdrowotnej, wsparcie finansowe studentów nauk medycznych. – Dzięki wdrożeniu reform możliwe będzie uruchomienie inwestycji na kwotę 9,5 mld zł wspierających infrastrukturę podmiotów ochrony zdrowia – zapewnił resort funduszy. Wskazano, że środki te mają umożliwić: przebudowę, rozbudowę i modernizację m.in. szpitali, czy uzdrowisk. – Trafi tam również nowoczesny sprzęt i aparatura medyczna, które pozwolą na poprawę jakości leczenia pacjentów – zapewniono. MFiPR zwraca uwagę, że reforma ochrony zdrowia wymaga też transformacji cyfrowej – pandemia COVID-19 uświadomiła, jak ważne jest rozwijanie systemu e-zdrowia. – 4,5 mld zł zostanie przeznaczone m.in. na cyfryzację dokumentacji medycznej z uwzględnieniem bezpieczeństwa danych – wskazano.

Sprzęt dla 300 szpitali, wsparcie kształcenia kadr medycznych
Dodano, że infrastruktura ochrony zdrowia staje się bezużyteczna bez odpowiednio wykwalifikowanej kadry medycznej. – W celu zwiększenia liczby pracowników ochrony zdrowia reforma zawarta w KPO zakłada wprowadzenie systemu zachęt dla studentów kierunków medycznych m.in. lekarskiego, ratownictwa medycznego, pielęgniarskiego, czy fizjoterapii – stwierdzono. Resort funduszy wskazuje też na konieczność zapewnienia odpowiednich warunków do nauki. – W tym celu zmodernizujemy obiekty dydaktyczne, np. poprzez tworzenie centrów symulacji medycznej, ale też poprawę infrastruktury bibliotek, czy domów studenckich – zapewniło MFiPR. Na ten cel trafi 3,2 mld zł. Według MFiPR głównymi efektami inwestycji w ramach tej części KPO będzie m.in. nowy sprzęt dla 300 szpitali. Wskazano też, że: w 280 szpitalach wykonane zostaną prace polegające na poprawie stanu ich infrastruktury; 212 obiektów dydaktycznych z zakresu nauk medycznych będzie wyremontowanych, zmodernizowanych lub doposażonych. Zapewniono też o finansowym wsparciu dla 80 projektów badawczych oraz finansowym lub mentorskim „dla 25,4 studentów z zakresu nauk medycznych”. Za realizację „Efektywności, dostępności i jakości systemu ochrony zdrowia” odpowiedzialne są Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii.