Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych

Certyfikat covidowy przedłużony. Ważna decyzja Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski wraz z państwami członkowskimi UE uzgodniły, że przedłużą o rok, do końca czerwca 2023 roku, rozporządzenie w sprawie ważności unijnego cyfrowego certyfikatu COVID na podróże wewnątrz Unii.

Paszporty covidowe przedłużone
– Ustawodawcy europejscy chcą zagwarantować obywatelom Europy swobodę poruszania się w przypadku pojawienia się nowego niepokojącego wariantu – wyjaśnił PE w komunikacie.
Rozporządzenie przedłużające ważność certyfikatu, potwierdzającego szczepienie przeciwko Covid-19, negatywny wynik testu lub przebycie infekcji w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, weszło w życie 1 lipca 2021 roku i miało wygasnąć 30 lipca 2022 roku. Komisja Europejska zaproponowała w lutym przedłużenie go o rok.
– Sytuacja epidemiologiczna może się szybko zmienić, a cyfrowy certyfikat Covid UE jest kluczowym instrumentem, pomagającym nam w przezwyciężaniu zmiennych sytuacji – wyjaśnił komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Porozumienie wkrótce wejdzie w życie
– Jesteśmy zdeterminowani, aby powrócić do nieograniczonego swobodnego przemieszczania się i z zadowoleniem przyjmujemy decyzję podjętą przez niektóre państwa członkowskie o zniesieniu wszystkich ograniczeń w podróżowaniu – podkreślił. Zaznaczył jednak, że „osiągnięte dziś porozumienie pomoże nam w dalszym ułatwianiu swobodnego i bezpiecznego podróżowania, jeśli wzrost liczby infekcji zmusi państwa członkowskie do tymczasowego przywrócenia ograniczeń”. Porozumienie osiągnięte w poniedziałek musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę UE, aby mogło wejść w życie przed 30 czerwca.

Źródło: Rynek Zdrowia