Czy rządowa reforma zmniejszy liczbę szpitali powiatowych?

Szpitale. Planowana reforma szpitalnictwa i model opieki zdrowotnej w powiecie będą tematami dwóch z 40 sesji podczas VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach

Szpitalna rewolucja. Czy szpitale powiatowe mogą się obawiać?

Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa nadal budzi ogromne emocje i kontrowersje, między innymi wśród menedżerów zarządzających powiatowymi lecznicami.

Przypomnijmy, że projekt przewiduje utworzenie Agencji Rozwoju Szpitali o rozległych kompetencjach. ARS będzie, między innymi: dzieliła środki europejskie na modernizację szpitali, pomagała placówkom, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, wreszcie decydowała o podziale szpitalu na 4 kategorie (od A do D), według ich sytuacji ekonomicznej. Do zadań ARS będzie też należało monitorowanie postępowań naprawczo-rozwojowych podmiotów szpitalnych.

• Z informacji, jakie docierają z resortu zdrowia, wynika, że rola szpitali powiatowych stanie się niewielka
  • Nie mówimy o żadnej likwidacji szpitali, ale o przeprofilowaniu ich działalności – zapewnia minister zdrowia Adam Niedzielski

Źródło:Rynek Zdrowia