Czy szpital może żądać przesłania kopii dowodu tożsamości? Rzecznik pacjenta odpowiada

Czy szpital może żądać przesłania mailem kopii dowodu osobistego albo innego dowodu tożsamości? Odpowiedź Rzecznika Praw Pacjenta w tym zakresie nie pozostawia żadnych wątpliwości.

Szpital a kopie dokumentów. RPP odpowiada
Czy szpital może żądać przesłania mailem kopii dowodu osobistego wraz z wnioskiem o udostępnienie dokumentacji medycznej? – to pytanie skierowano do Rzecznika Praw Pacjenta. Jak przypomina RPP, szpital nie jest uprawiony do tego, by żądać przesłania kopii dokumentu tożsamości w celu zweryfikowania pacjenta w związku ze złożeniem wniosku o wydanie dokumentacji drogą elektroniczną.

Szpital, pacjent i ochrona danych osobowych
W dalszej odpowiedzi RPP zwraca uwagę na fakt, że szpital jest zobowiązany do ochrony danych zawartych w dokumentacji medycznej. Dlatego też musi dołożyć wszelkich starań, aby rzeczoną dokumentację przesłać uprawnionej do tego osobie. Szpital przyjmuje zatem określone rozwiązania mające na celu weryfikację osoby wnoszącej o udostępnienie dokumentacji. Kilka przykładowych możliwości: szpital może poprosić o potwierdzenie złożenia wniosku telefonicznie,opatrzenie przez wnioskodawcę podpisem kwalifikowanym korespondencję prowadzoną elektronicznie, w odpowiedzi na wniosek pacjenta, szpital może zaproponować przesłanie dokumentacji drogą tradycyjną (listem poleconym) – tożsamość pacjenta jest wówczas weryfikowana przez pracownika poczty przy odbiorze przesyłki.

Źródło: Rynek zdrowia