Dane pacjentów dotyczące m.in. alergii, grupy krwi a także ciąży. Trafią one do Systemu Informacji Medycznej (SIM).

Personel medyczny będzie zbierał dodatkowe dane pacjentów dotyczące m.in. alergii, grupy krwi a także ciąży. Trafią one do Systemu Informacji Medycznej (SIM). Chociaż resort zdrowia zapewnia, że dostęp do nich będą mieli tylko medycy, to część kobiet w związku z przekazywaniem danych o ciąży obawia się nadmiernej ingerencji państwa w ich prywatność.

Spór o dane o ciąży
Politycy opozycji wiązali projekt z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ograniczającym prawo do aborcji i argumentowali, że przygotowywane rozwiązanie nie ma na celu zwiększenia opieki nad ciężarnymi, ale że chodzi o przymus i kontrolę.

Informacja o „rejestrze ciąż” spotkała się z obawą, że kobiety, ze strachu przed nadmierną ingerencją w swoje życie prywatne, zrezygnują z szukania pomocy medycznej, albo wręcz z zachodzenia w ciążę. Ministerstwo twierdziło z kolei, że nie ma powodów do obaw, ponieważ do informacji w systemie dostęp będą mieli tylko wybrani pracownicy medyczni, a w każdej innej sytuacji, żeby poznać informacje dotyczące danej osoby, potrzebna będzie jej zgoda. Ministerstwo Zdrowia wyjaśniało także, że uprawnienia sądów czy prokuratury do żądania udostępnienia informacji zawartych w SIM nie mogą być stosowane w sposób dowolny, a wyłącznie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, tym samym ewentualne udostępnienie danych może mieć miejsce jedynie w ramach toczącego się postępowania.

Rozporządzenie z podpisem
Także teraz, gdy rozporządzenie podpisał minister zdrowia Adam Niedzielski, resort zaznacza, że nie tworzy żadnych rejestrów, ale jedynie poszerza system raportowania w oparciu o zalecenia Komisji Europejskiej.
„Patient Summary ma obowiązywać w Unii Europejskiej od przyszłego roku. Jego wdrożenie jest obligatoryjne dla wszystkich państw Wspólnoty. – Objęcie ciąży obowiązkiem raportowym jest jak najbardziej zasadne w świetle istotności tej informacji z perspektywy prowadzonego procesu leczniczego – powiedział PAP rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Źródło: prawo.pl