Fundusz Medyczny do końca roku. Będą konkursy. 2 mld zł na onkologię, miliard dla szpitali

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał poszczególne wyliczenia dotyczące Funduszu Medycznego w 2022 roku. . Na co pójdą pieniądze?

Interpelacja ws. Funduszu Medycznego
Jak podkreśliła autorka interpelacji posłanka Krystyna Skowrońska, co roku na konto Funduszu Medycznego mają trafiać 4 mld złotych z budżetu państwa. Plan na 2021 rok zakładał, że do placówek i pacjentów trafi 1,8 mld zł, ale ostatecznie trafiło niecałe 200 mln złotych. W 2022 roku zgodnie z projektem ustawy budżetowej do pacjentów i szpitali ma trafić 2,2 mld złotych z Funduszu Medycznego. Jak wskazują eksperci, idea Funduszu Medycznego nie jest w ogóle realizowana. Fundusz miał poprawić los pacjentów onkologicznych, z chorobami rzadkimi. Nie dość, że do pacjentów trafiło niecałe 3 proc. środków, to na dodatek nie zostały one przeznaczone na nowe technologie, nowe terapie itp. – czytamy.

Ze względu na liczne wątpliwości posłanka poprosiła o odpowiedzi na następujące pytania:

• Ile środków wydano od początku 2022 roku w ramach poszczególnych subfunduszy Funduszu Medycznego?
  • Ile konkursów ogłoszono i ile rozstrzygnięto w ramach każdego z subfunduszy Funduszu Medycznego od początku 2022 roku?
  • Jaki jest podział środków na poszczególne subfundusze Funduszu Medycznego w 2022 roku?
  • Jaka jest strategia wydatkowania środków z poszczególnych subfunduszy Funduszu Medycznego do końca 2022 roku?

Wiceminister zdrowia wylicza poszczególne wydatki
Odpowiedzi na interpelację poselską udzielił wiceminister MZ Waldemar Kraska. Zdecydował się na szczegółowe informacje związane z wydatkami dotyczącymi Funduszu Medycznego. W związku z pytaniem pierwszym dotyczącym ilości środków wydanych od początku 2022 roku w ramach poszczególnych subfunduszy, wiceszef objaśnił:  Według stanu na dzień 20 kwietnia 2022 roku z Subfunduszu Terapeutyczno-Innowacyjnego wydatkowano kwotę 12 226 988,10 zł na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom poza granicami kraju. Natomiast z Subfunduszu Infrastruktury Strategicznej, Subfunduszu Modernizacji Podmiotów Leczniczych oraz Subfunduszu Rozwoju Profilaktyki nie wydatkowano dotychczas środków – czytamy. Z kolei w kwestii pytania na temat ogłoszonych i rozstrzygniętych konkursów, wiceminister podkreślił: – W ramach Subfunduszu Infrastruktury Strategicznej ogłoszono 1 konkurs z alokacją wynoszącą 2 mld zł. Składanie dokumentów w zakresie dofinansowania zadań polegających na budowie, przebudowie, modernizacji lub doposażeniu infrastruktury strategicznej podmiotów leczniczych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej dla dzieci w ramach ww. Subfunduszu zakończyło się 31 marca 2022 roku Obecnie trwa weryfikacja nadesłanych propozycji projektów strategicznych.

Podział środków na poszczególne subfundusze
Jeszcze bardziej rozbudowaną odpowiedź wraz z konkretnymi kwotami podał wiceszef MZ w kontekście podziału środków na poszczególnych subfundusze. Podział przedstawia się:

• Zadania finansowane w ramach Subfunduszu Infrastruktury Strategicznej, w tym: dofinansowanie zadania polegającego na budowie, przebudowie, modernizacji lub doposażeniu infrastruktury strategicznej – kwota 240 000 tys. zł;
  • Zadania finansowane w ramach Subfunduszu Modernizacji Podmiotów Leczniczych, w tym: dofinansowanie zadania polegającego na modernizacji, przebudowie lub doposażeniu podmiotów leczniczych – kwota 217 070 tys. zł;
  • Zadania finansowane w ramach Subfunduszu Rozwoju Profilaktyki, w tym: dofinansowanie zadania polegającego na zwiększaniu skuteczności programów zdrowotnych lub programów polityki zdrowotnej – kwota 124 750 tys. zł;
  • Zadania finansowane w ramach Subfunduszu Terapeutyczno-Innowacyjnego na łączną kwotę 1 628 686 tys. zł.

Co ze strategią wydatkowania środków?
Na ostatnie pytanie dotyczące strategii wydatkowania środków z poszczególnych subfunduszy do końca 2022 roku, wiceminister Kraska objaśnił:
W ramach Subfunduszu Infrastruktury Strategicznej planuje się ogłosić 2 konkursy:

• w zakresie dofinansowania szpitali onkologicznych – wartość środków przeznaczonych na konkurs to 2 mld zł;
  • w zakresie dofinansowania szpitali ogólnopolskich – wartość środków przeznaczonych na konkurs to 1 mld zł.

W ramach Subfunduszu Modernizacji Podmiotów Leczniczych planowane jest ogłoszenie 2 konkursów w zakresie wsparcia infrastruktury ratownictwa medycznego:

• modernizacja i doposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) – wartość środków przeznaczonych na konkurs to 200 mln zł,
  • budowa lub modernizacja całodobowych lotnisk lub lądowisk przy SOR – wartość środków przeznaczonych na konkurs to 126 mln zł.

Będzie także konkurs w zakresie wsparcia rozwoju infrastruktury udzielania świadczeń opiekuńczo-leczniczych (wartość środków to 698 mln złotych). Z kolei ramach Subfunduszu Rozwoju Profilaktyki planowane jest ogłoszenie 1 konkursu w zakresie programów polityki zdrowotnej polegających na profilaktyce zdrowotnej – wartość środków przeznaczonych na konkurs to 25 mln zł. Natomiast w ramach Subfunduszu Terapeutyczno-Innowacyjnego w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych osobom do ukończenia 18. roku życia zostanie przekazana dotacja celowa w wysokości nieprzekraczającej kwoty 630 000 000 zł.

MZ