Koniec standardów opieki nad pacjentem covidowym

To już pewne. Ministerstwo Zdrowia uchyli przepisy dotyczące standardu opieki nad pacjentem zakażonym albo podejrzanym o zakażenie koronawirusem. W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano rozporządzenie w tej sprawie.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia, uchylającego rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2, opublikowano w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak uzasadniono, w związku ze znaczną poprawą stanu epidemicznego w Polsce, zmniejszeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wywołanych wirusem SARS-CoV-2, a co za tym idzie zmniejszeniem liczby hospitalizacji, uchylenie tego rozporządzenia jest zasadne.
Projekt rozporządzenia nie zostanie przekazany do konsultacji publicznych i opiniowania, co – jak uzasadniono – jest podyktowane potrzebą pilnego wejścia w życie projektowanych rozwiązań w odniesieniu do obowiązujących przepisów. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Nowe przepisy dotyczące pacjentów covidowych

Zgodnie z rozporządzeniem, które zostanie uchylone, w przypadku postępowania z pacjentem podejrzanym o zakażenie lekarz, „kierując się aktualną wiedzą medyczną, podejmuje działania mające na celu zapobieganie szerzeniu się zachorowań na chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19), w tym udziela pacjentowi świadczeń opieki zdrowotnej”.

Działania te obejmują m.in. ocenę stanu zdrowia poprzez przeprowadzenie wywiadu i badania fizykalnego lub w formie teleporady, z wyłączeniem dzieci do ukończenia drugiego roku życia, które muszą być zbadane przez lekarza. W sytuacjach uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta lekarz zleca wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2, a w przypadku dodatniego wyniku, kieruje go do odbycia izolacji albo izolacji w warunkach domowych lub do szpitala, gdy jest konieczność hospitalizacji.

W przypadku pacjenta, który nie jest w stanie samodzielnie przemieszczać się lub którego stan zdrowia to uzasadnia, lekarz w sytuacji zlecenia wykonania testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2 zleca pobranie materiału do wykonania testu przez zespół karetki wymazowej.

Po stwierdzeniu konieczności leczenia szpitalnego zleca też taki transport. W przypadku postępowania z pacjentem zakażonym lekarz sprawujący nad nim opiekę kieruje go do odbycia izolacji albo izolacji w warunkach domowych lub hospitalizacji, gdy jest potrzebna.

W przypadku pacjenta, który nie jest w stanie samodzielnie przemieszczać się lub którego stan zdrowia to uzasadnia, lekarz zleca jego transport.

Od 28 marca zniesiono w Polsce obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek.

Na przełomie marca i kwietnia zniesiono też obowiązek kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19. Wskazano, że decyzja ta wynika z poprawy stanu epidemiologicznego i gwałtownego zmniejszenia się zakażeń koronawirusem.