NFZ podał listy szpitali zakwalifikowanych do sieci. Będą obowiązywały od stycznia 2023 roku

Sieć szpitali. Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił nowe listy szpitali, które weszły do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia, czyli tzw. sieci szpitali. Ten wykaz będzie obowiązywał od stycznia 2023 r. do końca czerwca 2027 r. Lista obejmuje 585 szpitali.

Sieć szpitali, nowa kwalifikacja

System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), tzw. sieć szpitali, powstał w 2017 r.

Jak przypomina NFZ w informacji zamieszczonej na swojej stronie internetowej, szpitale zakwalifikowane do sieci zapewniają pacjentom, poza świadczeniami szpitalnymi, także opiekę specjalistyczną i świadczenia rehabilitacyjne, adekwatnie do stanu zdrowia pacjenta.

Miejsce w sieci gwarantuje szpitalowi ciągłość i stabilność finansowania w oparciu o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Kwalifikacja na 4 lata

Kwalifikacja do sieci szpitali jest ważna przez cztery lata. Szpitale, które znalazły się w sieci, są podzielone według sześciu poziomów systemu zabezpieczenia – od najbardziej podstawowych procedur medycznych po skomplikowane, wysokospecjalistyczne leczenie.

Trzy poziomy podstawowe (I, II i III stopnia) obejmą szpitale o zasięgu lokalnym bądź regionalnym. Jeden poziom specjalistyczny dotyczy szpitali onkologicznych i pulmonologicznych, a drugi szpitali pediatrycznych. Najwyższy, ogólnopolski poziom jest przewidziany dla instytutów badawczych i szpitali klinicznych – przypomina NFZ zasady organizacji sieci

Pierwszy wykaz szpitali sieciowych, zgodnie z przepisami prawa, obowiązuje do końca 2022 r. Proces kwalifikacji na kolejny okres, od 2023 do 2027 roku rozpoczął się od sierpnia.

Wykaz szpitali sieciowych na stronach oddziałów wojewódzkich NFZ

W Biuletynach Informacji Publicznej oddziałów wojewódzkich NFZ pojawiły się nowe wykazy placówek zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Wykaz będzie obowiązywał od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2027 r. W nowym wykazie znalazło się 585 szpitali.

Centrala NFZ