Obowiązkowe maseczki w szpitalach i aptekach do końca kwietnia

Rząd przedłużył do 30 kwietnia 2023 r. obowiązek noszenia maseczek w szpitalach, aptekach i innych placówkach ochrony zdrowia. W Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja rozporządzenia dotyczącego ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z obowiązującym stanem zagrożenia epidemicznego. Decyzja Ministerstwa Zdrowia wynika z wciąż występujących zakażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz wirusem grypy.

Jak podano, przedłużenie do dnia 30 kwietnia 2023 r. obowiązywania aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów określonych przepisami modyfikowanego rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego, jest uzasadnione:

aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej (w tym w warunkach szpitalnych) udzielanych osobom zakażonym tym wirusem,
odnotowywaną liczbą zakażeń wirusem grypy, która stanowi czynnik mogący negatywnie wpływać na sytuację zdrowotną populacji,
sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Rzecząpospolitą Polską.

Zmiany wprowadza rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 marca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. poz. 598).

Nowelizacja, która wejdzie w życie w dniu 31 marca br., zawiera też modyfikacje o charakterze porządkującym, wynikające ze zmiany podmiotu prowadzącego Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19 – z Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego – PIB w Warszawie na „jednostkę podległą ministrowi zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia”.

źródło:prawo.pl