Od 16 maja stan epidemii przekształcony zostanie w stan zagrożenia epidemicznego

- Podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. To nie jest zniesienie epidemii, tylko przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które świeciło się od 2 lat - zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Podczas konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH Grzegorza Juszczyka pojawiła się informacja o zniesieniu stanu epidemii. Szef resortu zdrowia na początek wyjaśnił, jak obecnie wygląda sytuacja epidemiczna w Polsce. – Zacznę od kilka słów na temat stanu epidemii w Polsce, bo prowadzimy cały czas dokładny monitoring sytuacji. Dzisiejsza liczba zakażeń 611 to mniej więcej średnia liczba, z jaką mieliśmy do czynienia w ostatnich 2 tygodniach. Nawet patrząc na wcześniejszy okres, to średnia zakażeń jest poniżej 1000. Cały czas obserwujemy kontynuację spadków zakażeń, nawet o -35 proc. w skali całego kraju i widzimy ciągłą tendencję do spadku – wyjaśnił. – W tej chwili doszliśmy do poziomu hospitalizacji około 1000 pacjentów, dzisiaj po południu będziemy mieli nowy raport. Lekarze, z którymi rozmawiam, którzy monitorują i leczą pacjentów, informują, że to nie są już tak ciężkie przypadki jak przy delcie i omikronie. To pacjenci w lepszym stanie z z mniejszym procentem zajętości płuc i ich hospitalizacje są znacznie krótsze – dodał. W swoim wystąpieniu szef resortu zdrowia podkreślił również, że zauważalny trend spadkowy rozwija się zgodnie z oczekiwaniami. – My cały czas monitorujemy, czy pojawiają się nowe mutacje. W tej chwili nie ma alertowej mutacji, która byłaby uznana za tak samo zagrażającą jak poprzednie warianty – dopowiedział.

Zniesienie stanu epidemii

Minister zdrowia wyjaśnił także, że ze względu na modelowaną perspektywę najbliższych miesięcy wspomniane trendy spadkowe będą postępowały.
Powoli epidemia zdąża w kierunki endemii. Przypomnę, że epidemia to jest ta sytuacja, kiedy mamy gwałtowny wybuch zachorowań i mamy sytuację, gdy jest dynamiczny przyrost infekcji. Zmierzamy od sytuacji endemicznej, czyli takiej, gdy wirus jest cały czas w naszym otoczeniu, ale ze względu na szczepienia i osoby, które przechorowały, endemia nie stanowi już zagrożenia dla życia społeczno-gospodarczego i hospitalizacji.

Co ważne, minister zdrowia ogłosił datę zniesienia stanu epidemii.

Podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. To nie jest zniesienie epidemii tylko przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które świeciło się od 2 lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko i zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku i ocena sytuacji jest zdecydowanie lepsza – ogłosił.

Minister wyjaśnił także, na czym będzie polegać zniesienie dotychczasowego stanu epidemii. Wskazał też, do kiedy zagrożenie epidemiczne będzie utrzymane.

– Sytuacja, z którą będziemy mieli do czynienia, pozwala utrzymać pewną gotowość legislacyjną rozwiązań, a jednocześnie wysyłamy sygnał, że sytuacja i nasza ocena ryzyka są zdecydowanie lepsze. Prawdziwym testem będzie wrzesień, gdy będą wyniku powroty do szkół i pracy, zwiększonej transmisji. Stan zagrożenia na pewno do tego okresu będziemy utrzymywać – podkreślił minister.