Od 27 stycznia testowanie na obecność COVID-19 w aptekach. Bez skierowania. Za testy zapłaci NFZ

Od 27 stycznia każdy będzie mógł wejść do apteki i zrobić test antygenowy na obecność COVID-19. Farmaceuta może zinterpretować wynik i rekomendować dalsze postępowanie. Za testy płaci NFZ.

Autor: oprac. LJ • Źródło: PAP • 24 stycznia 2022 08:30

Testowanie na COVID-19 w aptekach w odpowiednich warunkach
Od 27 stycznia w aptekach uruchomione zostanie powszechne testowanie w kierunku SARS-CoV-2 – poinformował w piątek, 21 stycznia, minister zdrowia Adam Niedzielski. Testy będą opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie wymagane skierowanie. W ocenie NRA procedura testowania w kierunku zakażania wirusem SARS-CoV-2 w aptekach powinna „zapewniać przede wszystkim poszanowanie godności i intymności pacjentów i zachowywać wysokie standardy sanitarno-epidemiologiczne”. Podczas przeprowadzania testów diagnostycznych, kluczowe jest zabezpieczenie pracownika w odpowiedni sprzęt ochrony osobistej tj. jednorazowe fartuchy ochronne, rękawiczki, środki dezynfekujące czy maseczki ochronne. Pomieszczenie powinno być również regularnie wietrzone i dezynfekowane.

NIA: zainteresowanie testowaniem w aptekach może być znaczne
– Część procedur postępowania została już wypracowana. Od lipca ubiegłego roku farmaceuci realizują szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oczywiście w celu przeprowadzania testów diagnostycznych, a tym samym poszerzenia wachlarza usług świadczonych na rzecz pacjentów, potrzebne jest odpowiednie przeszkolenie farmaceutów – podkreśliła. Dodała, że szkolenie powinno „przekazać standardy i wytyczne dotyczące warunków, w jakich testy mogłyby być przeprowadzane”.Zaznaczyła, że w przypadku wysokiego zainteresowania pacjentów chcących wykonać test w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 właśnie w aptece, „oddelegowanie farmaceuty wyłącznie do przeprowadzania testów może być zasadne”. – Biorąc pod uwagę fakt, że jedynie w grudniu apteki sprzedały blisko milion testów antygenowych w kierunku zakażenia koronawirusem, zainteresowanie wykonaniem testu przez wykwalifikowanego pracownika medycznego, jakim jest farmaceuta, może być znaczne – podsumowała. Odniósł się też do głosów diagnostów laboratoryjnych, że apteka nie jest odpowiednim miejscem właściwym do przeprowadzania takich testów. – Chciałbym zapewnić, że nie należy obawiać się wykonywania prostych badań diagnostycznych w aptekach. Apteka w swoim asortymencie posiada wiele testów, które można wykonać samodzielnie. Bez wątpienia z korzyścią dla pacjenta będzie, jeśli taki test przeprowadzi farmaceuta, który w razie pojawienia się wątpliwości zasugeruje kontakt z lekarzem lub skieruje do laboratorium – podsumował.