Szpitale nie wiedzą co z pieniędzmi na podwyżki płac od 1 lipca

Wielka niewiadoma w sprawie sposobu finansowania podwyżek wynagrodzeń w ochronie zdrowia

31 maja minął termin na podpisanie porozumień płacowych ze związkami zawodowymi przed podwyżkami zagwarantowanymi od 1 lipca w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowa. Jak podaje portal prawo.pl szpitale nie podpisują tych porozumień gdyż nie znają szczegółów dotyczących ich finansowania. Jeżeli porozumienie takie nie zostanie podpisane dyrektor szpitala wydaje zarządzenie w tej kwestii.

Jednocześnie pracownicy tacy jak: sprzątaczki, elektrycy, pracownicy techniczni, pralni czy administracji nie zostali ujęci wprost w ustawie. Jedyną wzmianką na temat podwyżki wynagrodzeń tych grup zawodowych jest informacja, że  „wynagrodzenie osób niewykonujących zawodu medycznego ma uwzględniać średni wzrost wynagrodzenia w danym podmiocie”. Przepisy regulujące ten obszar są mało precyzyjne.

Obecnie Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zarekomendowała Ministerstwu Zdrowia trzy warianty pokrycia lipcowych podwyżek w ochronie zdrowia. Teraz Ministerstwo Zdrowia zdecyduje, który wariant wybierze.

Źródło: prawo.pl
Źródło: rynek zdrowia