Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych

W tym tygodniu Rada ds. COVID-19. Będzie decyzja ws. czwartej dawki szczepionki

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska nakreślił sytuację pandemiczną w kraju i odniósł się do planów dotyczących wprowadzenia w Polsce czwartej dawki szczepionki. - W tym tygodniu zbierze się rada ds. COVID-19 oraz rada ds. szczepienia - wskazał.

Sytuacja epidemiczna w kraju
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie w Sygnałach Dnia nakreślił obecną sytuację epidemiczną w Polsce. Jak wskazał, są zauważalne wzrosty zakażeń, ale według prognoz nie ma większego niebezpieczeństwa. – Apeluję, abyśmy mieli w tyle głowy, że koronawirus jednak został z nami. To co widzimy i obserwujemy w krajach zachodnich – w Portugalii – to duży szczyt zakażeń, który już spada. W Polsce pojawia się to z dużym opóźnieniem, więc myślę, że także i u nas wzrośnie, ale te pracownie, które przygotowują dla nas badania nie wskazują, żeby to był jakiś lawinowy wzrost zakażeń – wskazał.

Co z drugą dawką przypominającą?
Co ważne, do końca lipca ma zapaść decyzja dotycząca czwartej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 dla osób w wieku 60-79 lat. Wiceminister przekazał informacje w tej sprawie. – W tym tygodniu zbierze się rada ds. COVID-19 raz Rada ds. szczepienia. Myślę, że ten temat będzie jednym z głównych tematów. Od decyzji tych dwóch rad zależy, jaka będzie decyzja Ministerstwa Zdrowia – podał. Wiceszef resortu na pytanie o to, jaka ostatecznie może zapaś decyzja, odpowiedział: – Myślę, że tak sama, jak zarekomendowała Europejska Agencja Leków, czyli wprowadzić te dodatkowe szczepienia drugą dawką przypominającą dla osób powyżej 60 roku życia.

Źródło: Rynek Zdrowia