Ważny komunikat NFZ. Nowe zasady sprawozdawania świadczeń medycznych

NFZ opublikował wskazówki dla szpitali i przychodni w sprawie zasad sprawozdawania świadczeń w ramach pomocy medycznej udzielanej obywatelom Ukrainy.

Ważny komunikat NFZ. Zasady sprawozdawania świadczeń medycznych
NFZ opublikował szczegółowe informacje dla świadczeniodawców w zakresie sprawozdawania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych osobom uprawnionym na mocy ustawy specjalnej.
Fundusz przypomina również, że rzeczone świadczenia przysługują w zakresie i na zasadach przewidzianych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej (z wyłączeniem leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej), w tym także z uwzględnieniem kolejności udzielania świadczeń oraz posiadania przewidzianych ustawą skierowań.
Wszystkie dane z realizacji świadczeń powinny być przekazywane komunikatem sprawozdawczym SWIAD oraz rozliczanie w ramach umów z NFZ.

NFZ przedstawił wszystkie najważniejsze dane, o których lekarze muszą pamiętać podczas sprawozdawstwa z udzielanych świadczeń.

Jakie dane muszą być przekazane do NFZ:

• Dane potwierdzające tożsamość pacjenta: P – PESEL, T – paszport (seria i numer paszportu), I – inny dokument stwierdzający tożsamość (nazwa, seria i numer innego dokumentu stwierdzającego tożsamość)
  • Dane potwierdzające tożsamość pacjenta – w przypadku osób bez nadanego numeru PESEL, legitymujących się paszportem lub innym dokumentem tożsamości, należy przekazać dane statystyczne oraz osobowe pacjenta w elementach:
  1. Płeć pacjenta,
  2. Data urodzenia pacjenta,
  3. Imię,
  4. Nazwisko,

– Adres w państwie stałego zamieszkania pacjenta:

1. Kod państwa stałego zamieszkania,
  2. Miejscowość zamieszkania,
  3. Numer domu,

– Adres przebywania w Rzeczpospolitej Polskiej,

1. Kod pocztowy, jeżeli występuje,
    Miejscowość zamieszkania,
  2. Numer domu,
  3. Kod gminy krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju TERYT.

– W przypadku braku numeru PESEL lub braku pozytywnej odpowiedzi w eWUŚ należy:
w danych dotyczących okresów finansowania sprawozdać nowy kod uprawnienia do świadczeń = UA, wprowadzony rozporządzeniem Ministra Zdrowia)
przyjąć od pacjenta/przedstawiciela ustawowego albo opiekuna prawnego lub faktycznego oświadczenie o spełnieniu warunków osoby uprawnionej (według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia) w elemencie „of-oswiadczenie” wykazać dane identyfikujące to oświadczenie.

Do rozliczenia świadczeń udzielonych przed wejściem w życie rozporządzenia sprawozdawczego dane pozyskane w dowolnej formie od pacjenta poświadczające jego prawo do świadczeń, można przyjąć jako oświadczenie o uprawnieniu do udzielenie świadczenia. W raportach statystycznych można je sprawozdać w powyższym elemencie komunikatu SWIAD jako rodzaj oświadczenia OSP – podaje NFZ.

Źródło: Centrala NFZ