Od 1 września bezpłatne leki dla dzieci i osób 65+

Prawo do bezpłatnych leków mają dzieci do ukończenia 18 lat i seniorzy od 65. roku życia. Wcześniej przysługiwało ono osobom od 75. roku życia. W wykazie dla dzieci jest ponad 2,8 tys. leków, zaś w wykazie dla seniorów – ponad 3800.

Wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych znajduje się w obwieszczeniu Ministra Zdrowia. Pierwsze wykazy znalazły się w obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2023 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Pełna lista bezpłatnych leków jest dostępna także na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. – Leki można wyszukiwać na trzy sposoby, według: grupy wieku osób, dla których są przeznaczone, grupy leków lub nazwy leku (alfabetycznie) – informuje Centrum e-Zdrowia. W wykazie dla dzieci jest ponad 2,8 tys. leków, zaś w wykazie dla seniorów – ponad 3800.

MZ podało, że wykaz „18 minus” obejmuje prawie 280 substancji czynnych umieszczonych w 216 różnych grupach limitowych. Wśród tej grupy produktów leczniczych znalazły się m.in. leki: antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych, w nadciśnieniu tętniczym, w chorobach urologicznych, w chorobach układu pokarmowego czy szczepionki.

Wykaz nieodpłatnych leków dla seniorów „65 plus” zawiera prawie 3800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN. Lista „65+” obejmuje ponad 420 substancji czynnych umieszczonych w 271 różnych grupach limitowych. Wśród tej grupy produktów leczniczych znalazły się m.in. leki: antyhistaminowe, cytostatyczne, ginekologiczne, hipoglikemizujące, hipolipemizujące, hipotensyjne, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe, przeciwreumatyczne, przeciwparkinsonowskie, przeciwzakrzepowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych, w chorobach urologicznych, w chorobach układu pokarmowego i szczepionki.

Źródło: prawo.pl