Podwyżki: będą korekty finansowania. Jakie? Konferencja AOTMiT i NFZ

Od sierpnia mają zacząć działać korekty finansowania, jakie wyliczono i przyznano w związku z podwyżkami płac. Czyli obejmą 5 a nie 6 miesięcy. Chodzi o kwotę 350 mln zł, głownie dla szpitali sieciowych z I i II poziomu. Co z POZ i AOS, którym tez brakuje pieniędzy na wzrost wynagrodzeń oraz radzenie sobie z wysoką inflacją? Skąd i jakie dane do pierwotnych wyliczeń miała Agencja?

Po alarmujących wiadomościach ze szpitali, ale też innych podmiotów, konferencję na temat finansowania podwyżek zorganizowała Agencja Oceny technologii Medycznych i Taryfikacji oraz NFZ. Mówiono m.in. o tym, że minister zdrowia dostał opracowanie jakie w ciągu 8 dni opracowała Agencja i wybrał „bogatszą” wersję z kosztem ok. 18 mld zł w skali roku, co ma starczyć na podwyżki nie tylko najniższych płac i nie tylko etatowców, ale szersze finansowanie różnych grup pracowników uwzględniające także inflację.

Pieniędzy jednak okazało się za mało.

Zapowiedziano, że do placówek trafi 350 mln zł więcej. Częściowo z wyższej wyceny stawki rozliczeniowej – dla wszystkich szpitali, częściowo z współczynnika korygującego dla szpitali z sieci, ale tylko z I i II poziomu – czyli w dużej mierze szpitali powiatowych.

Wyższa wycena punktu dla wszystkich szpitali

Punkt rozliczeniowy ma kosztować 1,62 zł, dzięki czemu szpitale dostaną trochę więcej pieniędzy. Co ważne wszystkie, niezależnie od tego czy podpisały aneksy na mniej korzystnych warunkach czy nie i jakiego typu są placówką.

2 proc. więcej, ale tylko dla wybranych i do końca tego roku

Szpitale z sieci, ale tylko te z I i II poziomu mają mieć wskaźnik korygujący – wyniesie 2 procent. Czyli o tyle środków więcej mają dostać. Ale jak w odpowiedzi na nasze pytanie przyznał wiceszef NFZ Bernard Waśko, ten mechanizm ma działać tylko do końce roku. Potem nie wiadomo jeszcze co będzie. Zdaniem Waśko zmiana wycen interny, która w ciągu dwóch miesięcy ma zaprezentować AOTMiT, może rozwiązać kłopot.

350 mln zł za pięć miesięcy, podwyżki trzeba wypłacić za sześć

Korekta stawek dla szpitali ma obowiązywać od 1 sierpnia, przez 5 miesięcy roku, a podwyżki szpitale muszą wypłacić za 6 miesięcy.

W sumie ma to się przełożyć na średni wzrost o 2 proc. ponad to, co jest w tej chwili.

Przypomnijmy, że szpitale powiatowe informowały, że do realizacji ustawy i wypłaty podwyżek brakuje im od kilkuset tys. zł do ponad miliona złotych, ale w skali miesiąca. Czyli zapowiedziane dziś pieniądze nie wystarczą.

Źródło: Cowzdrowiu