Spotkanie przedstawicieli Szpitali Powiatowych z MZ oraz NFZ

W środę do godzin wieczornych trwało spotkanie Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych i Związku Powiatów Polskich z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Rozmawiano między innymi o inflacji oraz zmianach w zakresie wysokości kontraktów.

Autor: JJ • Źródło: Rynek Zdrowia • 13 stycznia 2022 13:48

W spotkaniu wzięli udział wiceminister zdrowia Piotr Bromber, prezes NFZ Filip Nowak, zastępca prezesa Funduszu ds. medycznych Bernard Waśko oraz dyrektorzy departamentów, zarząd OZPSP, przedstawiciele OZPP z dyrektorem biura Rudolfem Borusiewiczem na czele.

Jak przekazał OZPSP Waldemar Malinowski, w obliczu nadchodzącej piątej fali pandemii na spotkaniu rozmawiano o sytuacji szpitali powiatowych i podwyżkach cen energii – gazu i prądu, o kwestii wysokości kontraktów w kontekście postępującej w szaleńczym tempie inflacji.

Dodał: – Ponieważ nie mogliśmy w żaden sposób tych ostatnich operacji zrozumieć w zakresie finansowania – zasad przesunięć, poinformowano nas, że w konsultacjach jest projekt nowego rozporządzenia dotyczącego zmian w rozporządzeniu z 21 października o przesunięciach. Oczywiście zapoznamy się z tymi propozycjami. Nam chodzi przede wszystkim o to, abyśmy mogli zarządzać szpitalami i planować ich działanie strategicznie. Musimy więc wiedzieć co nas czeka w przyszłości, aby się do tego przygotować.

W czasie spotkania rozmawiano także o konsekwencjach wprowadzenia Polskiego Ładu dla ochrony zdrowia.

Jak podkreśla prezes OZSP środowe rozmowy były konkretne, ale dopiero jak będą widocznie ich efekty, będzie można mówić o jakimś sukcesie.