Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych

Wkrótce stan epidemii będzie zniesiony?

Decyzja o zniesieniu stanu epidemii powinna zapaść w kwietniu. - Musimy zobaczyć, jakie regulacje prawne muszą być dostosowane – przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski.

To nie jest perspektywa wakacji, tylko perspektywa najbliższego czasu – powiedział minister Niedzielski. Szef resortu zdrowia goszcząc w Polsat News wyjaśnił, że ministerstwo rozważa zmianę stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego.

Decyzja powinna zapaść jeszcze w kwietniu – przyznał Niedzielski. – Absolutnie stan zagrożenia epidemicznego będzie utrzymany i z takim niepokojem będziemy czekali na wrzesień, na okres powakacyjny – zaznaczył.

Dodajmy, że stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna, którą wprowadza się na określonym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia działań zapobiegawczych (art. 2 ust. 23 ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych).

Z kolei stan epidemii to podjęcie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków występującej na danym obszarze epidemii (art. 2 ust. 22 ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych).

Stan zagrożenia wprowadza się więc, by zapobiec epidemii, natomiast stan epidemii ogłasza się w momencie, gdy epidemia na danym obszarze już występuje i należy zminimalizować jej skutki.

Źródło: Rynek Zdrowia