Pierwszy potwierdzony przypadek „małpiej ospy” w Polsce

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Pacjent jest na izolacji w szpitalu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski informację o pierwszym przypadku ospy małpiej w Polsce podał w trakcie konferencji na temat psychiatrii dzieci i dorosłych w Centrum Dydaktycznym łódzkiego Uniwersytetu Medycznego. – Przed chwilą otrzymałem informację, że jest pierwszy potwierdzony przypadek małpiej ospy w Polsce. Przed chwilą Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny poinformował mnie – ogłosił. – Mieliśmy około dziesięciu podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to pierwszy dzień, gdy mamy pierwszy przypadek – powiedział minister.

Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz podał, że pacjent jest na izolacji w szpitalu, przeprowadzono z nim wywiad epidemiologiczny. Resort nie podaje szczegółów dotyczących pacjenta ani miejsca jego hospitalizacji. Pod koniec maja resort zdrowia informował, że przygotowano rozwiązania prawne, które pozwolą na bieżąco monitorować sytuację i izolować osoby podejrzane o zakażenie. Opracowano między innymi model badania, procedury postepowania i zakup szczepionek dla personelu medycznego, który może mieć kontakt z zakażeniem.

Minister podpisał w maju trzy rozporządzenia dotyczące małpiej ospy. Pierwsze z nich włączyło małpią ospę do wykazu chorób zakaźnych. Kolejne wprowadziło obowiązek raportowania do stacji sanitarno-epidemiologicznych przez szpitale i przychodnie każdego podejrzanego przypadku, który może być małpią ospą. Trzecie z rozporządzeń dotyczyło obowiązku izolacji i hospitalizacji osób zakażonych.

Małpia ospa. Co to jest?
Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca, łagodna choroba wirusowa. Zwykle występuje endemicznie w krajach afrykańskich: Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republice Konga i Nigerii. Wśród jej symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała. Eksperci uspokajają, że wirus ten nie grozi epidemią podobną do epidemii COVID-19. Przypadki zakażenia wirusem małpiej ospy zarejestrowano ostatnio między innymi w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Austrii i Szwecji.

Źródło: TVN24pl