Od 1 kwietnia chorzy z COVID do zwykłych szpitali.

1 kwietnia zmianie ulegają procedury leczenia pacjentów chorych na COVID-19 oraz dotyczące systemu darmowego testowania na koronawirusa. - Testy dostępne będą tylko na wyraźne zlecenie lekarskie - wyjaśnia minister zdrowia Adam Niedzielski. I dodaje: inkorporujemy cały system opieki nad pacjentami covidowymi do zwykłego systemu opieki zdrowotnej.

W trakcie czwartkowej konferencji prasowej – 31 marca – minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany o zmiany w procedurze opieki nad pacjentami chorych na COVID-19, które wchodzą w życie od 1 kwietnia. – To troszkę niefortunna data, ale od 1 kwietnia inkorporujemy cały system opieki nad pacjentami covidowymi do zwykłego systemu opieki zdrowotnej – powiedział Adam Niedzielski. – Już nie będzie wyodrębnionych łóżek covidowych, nie będzie wyodrębnionych szpitali poziomu drugiego, które zajmowały się chorymi na CVOD-19 – tłumaczył. – Pacjenci covidowi będą pod opieką w ramach zwykłego systemu ochrony zdrowia – podkreślił.

Darmowe testy na koronawirusa. Zmiany od 1 kwietnia

Szef resortu zdrowia wyjaśnił też zmiany w procedurze darmowych testów na koronawirusa. – Testy będą dostępne na zlecenie lekarza, czyli już nie będzie takiego systemu, w którym każdy kto chce będzie mógł się przetestować się za darmo – tłumaczył. I dodał, że darmowe testy będą tylko na wyraźne zlecenie lekarskie, które jest oparte na identyfikacji objawów.

źródło: Rynek zdrowia