Od 1 kwietnia zmiana finansowania części świadczeń covidowych.

Dodatki na zakup środków ochronnych będą przyznawane szpitalom tylko do końca marca. Z kolei do końca kwietnia placówki mają otrzymać dodatek 3 proc. do każdej faktury.

Jak pisze Narodowy Fundusz Zdrowia, sytuacja epidemiczna w Polsce stale poprawia się. Przede wszystkim spada liczba zakażeń koronawirusem oraz liczba hospitalizacji. Dlatego też 18 marca minister zdrowia zmienił polecenie w sprawie wypłaty specjalnego dodatku dla placówek medycznych na zabezpieczenie pacjentów i personelu przed COVID-19.

W najnowszym komunikacie Funduszu czytamy także, że zgodnie z decyzją ministra zdrowia tzw. dodatek 3 proc. do każdej faktury będzie obowiązywał do 31 marca. Będzie on wypłacany do końca kwietnia razem z rozliczeniem za świadczenia wykonane w marcu. Placówki medyczne otrzymują go od lipca 2020 roku.

Z komunikatu NFZ dowiadujemy się, że do 31 marca świadczenia covidowe będą finansowane na dotychczasowych zasadach. Później świadczenia związane z leczeniem pacjentów z COVID-19 będą rozliczane w ramach obowiązujących umów z NFZ, na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jak dotąd NFZ wypłacił z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 łącznie ponad 3,5 mld zł w ramach dodatku 3 proc. do każdej faktury. W ramach tegp Funduszu minister zdrowia nadal będzie zapewniał środki na szczepienia i rehabilitację po COVID-19.