Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych

Od 28 marca koniec obowiązku noszenia maseczek. Co jeszcze?

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił zniesienie obostrzeń covidowych. Od 28 marca przestaną obowiązywać maseczki w miejscach publicznych, wyjątkiem są placówki medyczne. Niedzielski: od 28 marca koniec obowiązku noszenia maseczek. Co jeszcze?

Minister zdrowia o statystykach zakażeń
Podczas konferencji prasowej 24 marca poświęconej sprawie zniesienia obostrzeń minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił najważniejsze statystyki związane z sytuacją pandemiczną w Polsce.
Zakażenia są cały czas z nami. Dzisiaj mamy 8 994 nowych przypadków i to jest blisko 26 proc. mniej niż tydzień temu. Od czterech dni mamy przyspieszenie tempa spadku zakażeń. Wczoraj średnia liczba nowych zakażeń w ciągu tygodnia spadła poniżej 10 tysięcy, a dzisiaj spadła poniżej 9 tysięcy Uważnie obserwowaliśmy, co się działo w ostatnim tygodniu – powiedział.
Minister przypomniał, w jaki sposób analizowano sytuację związaną z zakażeniami.
– Analizowaliśmy sytuację powrotu gremialnego dzieci do szkół oraz dużego napływu uchodźców. Oba te zjawiska nie przyczyniły się do podwyższenia zakażeń. Żaden z tych elementów nie doprowadził do przełamania tendencji spadkowej – dodał.

Znoszenie obostrzeń. Minister potwierdza
Eksperci są zgodni co do tego, że to, co widzimy w krajach Europy Zachodniej, objawiło się stabilizacją liczby zakażeń – wyjaśnił minister Niedzielski.

Minister Niedzielski podjął decyzję i od 28 marca będą funkcjonowały nowe rozwiązania:

  • zniesienie obowiązku noszenia maseczek (zasada nie dotyczy podmiotów leczniczych),
  • zniesienie izolacji domowej,
  • kwarantanny domowej dla współdomowników,
  • zniesienie wszystkich kwarantann (w tym wjazdowych).

– Podjąłem decyzję o zniesieniu od 28 marca obowiązku noszenia maseczek, nie dotyczy to podmiotów leczniczych, tam nadal będzie obowiązek zakrywania twarzy. Rekomenduję jednak noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich – podkreślił minister.