Prezes NFZ wyjaśnia jak szpitale mają sprawozdawać świadczenia udzielane obywatelom Ukrainy do czasu uchwalenia odpowiednich przepisów prawa

Jak szpitale mają sprawozdawać świadczenia realizowane na rzecz obywateli Ukrainy, gdy nie uchwalono jeszcze odpowiednich przepisów? Prezes NFZ wyjaśnia: należy spisywać i ewidencjonować wszelkie dane, które uda się uzyskać z dokumentów?

Jak sprawozdawać świadczenia na rzecz uchodźców? Prezes NFZ wyjaśnia
Jak lekarze POZ i szpitale mają sprawozdawać świadczenia realizowane na rzecz obywateli Ukrainy, gdy nie uchwalono jeszcze odpowiednich przepisów? Na to pytanie w trakcie konferencji prasowej 2 marca odpowiadali Filip Nowak, prezes NFZ oraz Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Szef resortu zdrowia zapowiedział, że na ukończeniu jest specustawa dotycząca m.in. leczenia uchodźców, natomiast prezes NFZ dopowiedział, że odpowiednie regulacje ze strony Funduszu pojawią się, gdy ustawa wejdzie w życie. Co do tego czasu?

– Obecnie należy po prostu spisywać wszelkie dane, które uda się uzyskać z dokumentów, które posiadają obywatele Ukrainy i ewidencjonować je poza systemem. System będzie dostosowywany do tej sytuacji w momencie, gdy się pojawi – wyjaśnił prezes NFZ.

Minister Niedzielski podkreślił natomiast, że nowe przepisy w tej sprawie będą działały wstecz, czyli na ich podstawie będzie można rozliczyć świadczenia udzielane po 24 lutego (po inwazji Rosji na Ukrainę).