Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych

W czerwcu ruszą darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat otrzymają dostęp do bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że powszechny, dobrowolny i darmowy program szczepień rozpocznie się 1 czerwca tego roku. Dodał, że podpisał już obwieszczenie w tej sprawie.

– Więcej szczegółów o zasadach i przebiegu szczepień podamy już wkrótce – po zakupie szczepionek – dodał Minster Niedzielski.

Wirus HPV – wirus przenoszony drogą płciową

HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory.

Przeciwko HPV można się szczepić od lat. Na rynku dostępne są trzy szczepionki: 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.

Na początku stycznia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pytany, czy spada liczba zakażeń wirusem HPV, oparł, że takich danych nie ma, jednak wprowadzenie bezpłatnych szczepień zdecydowanie tę sytuację unormuje. – Będziemy prowadzili kampanię edukacyjną, aby zachęcać rodziców do szczepienia swoich dzieci – dodał wiceminister.

Szczepionki te są skuteczne, bezpieczne i dobrze tolerowane. Przykładem ich skuteczności jest Anglia, gdzie dzięki powszechnym szczepieniom przeciw HPV udało się zmniejszyć liczbę przypadków raka szyjki macicy o blisko 90 proc. w zaszczepionej grupie (dokładnie o 87 proc.). W listopadzie 2021 r. publikację na ten temat zamieściło czasopismo „Lancet”.

Źródło: prawo.pl