WYMAZY W KIERUNKU COVID-19

NFZ informuje, że obecnie w Polsce działa ponad 800 punktów pobrań wymazów na obecność koronawirusa. Fundusz podkreśla, że z każdym dniem ta liczba się zwiększa, a w najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych 80.

TESTY PCR
W jaki sposób zapisać się na test PCR w kierunku COVID-19? Zlecenie na test PCR może wystawić m.in. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz dyżurujący na nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Możliwość wystawienia zlecanie na test w kierunku koronawirusa mają również lekarze,którzy nie mają umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.Jeżeli osoba podejrzewa zakażenie koronawirusem, może sama – bez konieczności wizyty u lekarza – uzyskać zlecenie na test. W tym celu należy wypełnić formularz online.

Mapa punktów, gdzie można wykonać test PCR znajduje się pod linkiem: mapa punktów testów PCR.

TESTY ANTYGENOWE
Osoby chcące się przetestować w kierunku koronawirusa mogą też skorzystać z szybkich testów antygenowych.Takie bezpłatne testy można wykonać w aptekach, laboratoriach lub mobilnych punktach wymazowych, które zgłosiły chęć ich wykonywania.Jak informuje NFZ, liczba punktów stale rośnie i codziennie zgłaszają się kolejne podmioty. Co ważne, na bezpłatny test antygenowy nie potrzeba skierowania. Po odnalezieniu punktu można się udać i zrobić szybki test, którego wynik w ciągu maksymalnie kilkunastu minut pojawi się w Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP.

Źródło: Rynek Zdrowia/MZ